Κωνσταντίνος Μ. Αθανασόπουλος

e-mail:  και kath@upatras.gr

ORCID ID

Εκπαίδευση

2003: Διδακτορικό Δίπλωμα, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Ελλάς.

1991: Πτυχίο Χημείας, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Ελλάς.

Επαγγελματική Εκπαίδευση και Ακαδημαϊκές Θέσεις

2016-σήμερα : Αναπληρωτής Καθηγητής Οργανικής Χημείας, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών,

2010-2016 : Επίκουρος Καθηγητής Οργανικής Χημείας Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών,

2009 : Μεταδιδακτορικός Υπότροφος (The Research Council of Norway), University of Bergen, Norway,

2006- 2010: Λέκτορας Οργανικής Χημείας, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών,

2005- 2006 : Μεταδιδακτορικός Υπότροφος (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών), Εργαστήριο Οργανικής Χημείας, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών,

2005: Λέκτορας Π.Δ. 407, Τμήμα Φαρμακευτικής, Πανεπιστήμιο Πατρών,

2003- 2005: Μεταδιδακτορικός Ερευνητής, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών,

1995- 1996 : Μεταδιδακτορικός Υπότροφος (EU fellowship, HCM), Department of Chemistry, University of Calabria, Cosenza, Italy,

1994: Μεταδιδακτορικός Υπότροφος (EU fellowship, HCM), Department of Chemistry, University of Minho, Braga, Portugal.

Μέλος Επιστημονικών Εταιρειών

American Chemical Society,

Royal Society of Chemistry,

American Society for Mass Spectrometry,

Association of Greek Chemists

Υποτροφίες

2009: Υποτροφία από το Νορβηγικό Συμβούλιο Έρευνας (The Research Council of Norway) για μεταδιδακτορική έρευνα στο Πανεπιστήμιο του Μπέργκεν, Νορβηγία.

2005-2006:  Υποτροφία από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) για μεταδιδακτορική έρευνα στο Πανεπιστήμιο Πατρών.

1994, 1995- 1996: Υποτροφία Human Capital and Mobility Fellowship για έρευνα στο Πανεπιστήμιο της Μπράγκα και της Καλαβρίας αντίστοιχα.

Διεθνή Σχολεία

Οκτώβριος 2007: MAOS 2007 Microwave Assisted Organic Synthesis, San Francisco, CA, USA.

Σεπτέμβριος 2004: Ischia Advanced School of Organic Chemistry (IASOC 2004), Ischia, ITALY.

Ιούνιος 1993 & Ιούλιος 1996: NATO Advanced Study Institute (ASI) on Mass Spectrometry in the Biomolecular Science, (NATO scholarship) in Lacco Ameno, Ischia and Altavilla Milicia, Palermo, ITALY respectively.

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα

Συνθετική Οργανική Χημεία και ιδιαίτερα σύνθεση ενώσεων με ιατρικό/βιολογικό ενδιαφέρον (αμινοξέα, ρετινοειδή, ψωραλένια, πολυαμίνες, φουλλερένια).

Σύνθεση συζευγμάτων ενώσεων με συνεργική βιολογική δράση.

Σύνθεση σε στερεή φάση χημικών βοηθημάτων «chemical probes» και εφαρμογές τους στην πρωτεομική ανάλυση με την χρήση σύγχρονων τεχνικών φασματομετρίας μαζών.

Σύνθεση ιχνηθετών (ελαφρά/ βαρέα ισότοπα) για εφαρμογές στην ανάλυση με την βοήθεια φασματομετρίας μαζών.

Προσκεκλημένος Ομιλητής

Φεβρουάριος 2013: IPATIMUP- University of Porto, Porto, Portugal (COST ACTION CM1106), Title: “Total Synthesis of Acidic Retinoids: A Library of Potential Cancer Stem Cell Regulators”.

Ιανουάριος 2012: University of Insubria, Varese, Italy, Title: “Mass Spectrometry techniques and applications on the analysis of biomolecules”.

Νοέμβριος 2008: Kjemisk Institutt, University of Bergen, Bergen, Norway,

Title: “Synthetic Studies Towards the Development of acidic retinoids and acid retinoid-psoralen conjugates and hybrids”.

Οκτώβριος 2008: Workshop in the framework of international school of Doctorate “Bernadino Telesio School of Hard Sciences” University of Calabria, Cozenza, Italy, Title: “Synthetic Studies towards the Development of Acidic Retinoids and Acidic Retinoid-Psoralen Conjugates and Hybrids, Suitable for Structure-Activity Relationship Studies”.

Σεπτέμβριος 2007: XXXI Convegno Nazionale della Diviosione di Chimica Organica della Societa Chimica Italiana (ATTI) University of Calabria, Cozenza, Italy, Title: “Synthetic Studies towards the Development of a Glutathione-based anticancer or antiviral drug delivery system”.

Ιούνιος 2007: ECTNA, Newly Appointed Academic Teaching Staff Residential Summer School, Sliema, Malta, Title:“Survival for new Lecturers”.

Διδακτική Δραστηριότητα

Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών: Συνθετική Οργανική Χημεία (FGI), Ειδικά Κεφάλαια Οργανικής Χημείας (Φασματομετρία Μαζών), Οργανική Χημεία Λειτουργικών ΙΙ, Εργαστήριο Πειραματικής Οργανικής Χημείας (I και ΙΙ), Εργαστήριο Οργανικής Χημείας (Τμ. Βιολογίας).

Μεταπτυχικό Πρόγραμμα Σπουδών: Οργανική Σύνθεση Φαρμάκων, Προκεχωρημένη Συνθετική Οργανική Χημεία (FGI), Τεχνικές Καθαρισμού και Ταυτοποίησης/ Χαρακτηρισμού Συνθετικών Προϊόντων (Φασματομετρία Μαζών).

Δημοσιεύσεις

Διεθνή Περιοδικά με Κριτές:48